Makale

Anne Sütü Ve Beslenme

          anne sütü memesi beslenme

      Beslenme; Yaşamın her alanında önemlidir. Söz konusu bebeğimiz, çocuğumuzsa bu önem  bir kat daha artmaktadır.

Sabırsızlıkla beklediğimiz, Anne karnındaki dokuz aylık yolculuğunu tamamlayan, hayata merhaba dercesine gözlerini açan biricik yavrumuzu  tabii ki   en  doğru şekilde beslemek isteriz.

     Yeni doğan bebeğimiz için en uygun ve doğru besin,  anne sütüdür. Erken doğmuş bebek  bile olsa ,en  ideal besin yine kendi annesinin sütüdür. Çünkü bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler, yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır.
Anne sütü,  bebeğin sağlıklı olması, tüm besin ögeleri ihtiyaçlarını  karşılaması, kolay sindirilebilir olması,  enfeksiyonlara karşı koruyucu olması açısından yeri doldurulamaz  mucizevi bir besindir.
Anne sütünün yararlarını saymakla bitiremeyiz .Anne sütü sterildir, mikrop barındırmaz. Pek çok hastalığın (şeker hastalığı,şişmanlık, kalp-damar hastalığı v.b) oluşmasını önler. Bebeğin bedenen ruhen ve zeka olarak ğelişiminde çok önemlidir.
Anne sütü vermek bebek dışında annenin kendi sağlığını koruması açısındanda  çok önemlidir. Emziren annelerde bazı kanser hastalıklarına yakalanma oranı çok düşüktür, kemik erimesi, kansızlık gibi durumlar daha az görülür.
Anne sütünü  arttırmak verimli olması  sağlamak için;bebekle anne doğumdan sonra aynı odada olmalı ve doğumdan sonraki ilk yarım-bir saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Emzirme süresince bebeğe hiçbir şey verilmemelidir.
Bebeğin ilk aldığı,  halk arasında ağız sütüde denilen ilk  süt, çok  besleyicidir, bebek az miktarlarda  bile emse  annenin süt üretimin artmasına çok yardımcı olur.
 İlk 6 ayda bebeğe sadece anne sütü verilmelidir.
Tamamlayıcı besin dediğimiz ek besinlere  6 aydan sonra  başlanmalıdır. Uygun besinlerle birlikte anne sütüne 1.5-2 yaşına kadar devam edilebilir. Ancak bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde de büyüme ve gelişme açısından mutlaka izlenmelidir.
Annenin beslenme şekli ve alışkanlıkları anne sütünün miktarı ve genel bileşimini etkiler Annenin emzirme   dönemine uygun, yeterli ve dengeli beslenmesi,  dinlenmesi ve ruhsal yönden mutlu, huzurlu olması  annenin sütünün verimli olması için  çok önemlidir.
Semiye Tosunkaya semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı