Makale

Baharatlı Ayva Dilimleri – Tarçınlı, Zencefilli, Zerdeçallı

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

🔶️Ayvanın bol olduğu yıllar kışın sert geçeceği söylenir. 🔶️Bu doğrumudur bilinmez ama ayva kış günlerinde tercih edilip yenebilecek bir meyvedir. 🔶️Ayvanın kalorisi düşük, lif oranı yüksek, doyurucu tok tutucudur. 🔶️100 gr ayva yaklaşık 60 kaloridir. 3.2 gr lif’ e sahiptir. 🔶️A,B, C vitaminleri, demir, kalsiyum, mağnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineralleri içerir. 🔶️Bazı ayva cinsleri sert olduğundan tüketimi zor olabilir. Ayva satın alırken ekmek ayvası da denilen yumuşak ayvayı seçebilirsiniz. 🔶️Ayvanın içerdiği fifokimyasallar bağışıklığı güçlendirir. 🔶️Cilt sağlığınız için, saç sağlığınız için, kalp- damar sağlığınız için ayvaya yer vermelisiniz. 🔶️Ayvanın glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerini hızlı yükselmez. Ayvanın içindeki pektin, midede şişerek hacim oluşturur, midenin boşalmasını geciktirir hem tok kalmayı sağlar hemde kan şekeinin hızlı yükselmesini önler. 🔶️Ayvayı dilimleyip üzerine bir de tarçın ilave ederek tüketirseniz, kan şekerinizi daha iyi dengelersiniz. 🔶️Ayvayı dilimleyip üzerine zerdeçal ilave ederek tüketirseniz sindirim sisteminizi çalıştırır, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. 🔶️Ayvaya toz veya taze zencefil ilave ederek tüketirseniz de; bu soğuk havalarda nezle grip gibi hastalıklardan korunursunuz. 🔶️Ben ayvayı kabuklarıyla dilimledim. Çünkü benim ayvalarım sevgili Şerife hanımın bahçesinden. Şerife hanım ve Turgut beye çok teşekkür ediyorum. Sizler ayvayı pazardan alıyorsanız tarım ilacı açısından kabuklarını koyabilirsiniz. #esasbeslenme #uzmandiyetisyensemiyetosunkaya #ortacadiyetisyen #uzmandiyetisyen #sağlıklıbeslenme #sağlıklıyaşam #sağlıklıdiyet #nutrition #dietetion #dinner #instafood #homemade #healthyfood #organic #instagood #love #TFLers #photooftheday #amazing #follow4follow #like4like #instalike #igers #food #instadaily #instafollow #followme #bestoftheday #instacool #followme

Uzm. Dyt. Semiye Tosunkaya (@semiyetosunkaya)’in paylaştığı bir gönderi ()

ayva-uzman-diyetisyen-semiye-tosunkaya
🔶️Ayvanın bol olduğu yıllar kışın sert geçeceği söylenir.
🔶️Bu doğru mudur bilinmez ama ayva kış günlerinde tercih edilip yenebilecek bir meyvedir.
🔶️Ayvanın kalorisi düşük, lif oranı yüksek, doyurucu tok tutucudur.
tarcinli-ayva-dilimleri
🔶️100 gr ayva yaklaşık 60 kaloridir. 3.2 gr lif’e sahiptir.
🔶️A,B, C vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineralleri içerir.
🔶️Bazı ayva cinsleri sert olduğundan tüketimi zor olabilir. Ayva satın alırken ekmek ayvası da denilen yumuşak ayvayı seçebilirsiniz.
Tabakta Ayvalar
🔶️Ayvanın içerdiği fifokimyasallar bağışıklığı güçlendirir.
🔶️Cilt sağlığınız için, saç sağlığınız için, kalp- damar sağlığınız için ayvaya yer vermelisiniz.
🔶️Ayvanın glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerini hızlı yükseltmez. Ayvanın içindeki pektin, midede şişerek hacim oluşturur, midenin boşalmasını geciktirir hem tok kalmayı sağlar, hemde kan şekerinin hızlı yükselmesini önler.
🔶️Ayvayı dilimleyip üzerine bir de tarçın ilave ederek tüketirseniz, kan şekerinizi daha iyi dengelersiniz.
tarcinli-ayvalar-dilim-cubuk-semiyetosunkayacom
🔶️Ayvayı dilimleyip üzerine zerdeçal ilave ederek tüketirseniz sindirim sisteminizi çalıştırır, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
zerdecalli-ayva-dilimleri
🔶️Ayvaya toz veya taze zencefil ilave ederek tüketirseniz de; bu soğuk havalarda nezle grip gibi hastalıklardan korunursunuz.
zencefilli-ayva-dilimleri
🔶️isterseniz ayva dilimlerinin üzerine limon sıkarak  C vitamini oranını yükseltip, vücut direncinizi biraz daha attırabilirsiniz.
limon-ve-ayva-dilimleri
Ben ayvayı kabuklarıyla dilimledim. Çünkü benim ayvalarım sevgili Şerife hanımın bahçesinden. Şerife hanım ve Turgut beye çok teşekkür ediyorum. Sizler ayvayı pazardan alıyorsanız tarım ilacı açısından kabuklarını soyarak tüketebilirsiniz.

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu