Makale

Bayramda Beslenme Önerileri

Ramazan ayının sona ermesi ve ardından bayramın gelmesiyle  yaşantımızda olduğu kadar  beslenmemizde de  önemli değişiklikler bizi bekliyor. Oruçlu iken iki öğün olan beslenme şekline ve uzunca  açlığa alışan vücut tekrar eski düzenine adapte olmakta zorlanabilir. Bu süreci mümkün olduğunca sorunsuz sağlıklı geçirmek, yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için bayram ve sonrasındaki beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.

Ölçüsüz ve dengesiz  beslenmek  diyabet, böbrek yetmezliği, kalp- damar hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar dışında sağlıklı bireyleri  bile olumsuz olarak etkiler. Bayramda, birden aşırı yemek, ikram edilen şekerli ve yağlı hamur işi tatlıların kontrolsüzce tüketilmesi  sindirim sistemi rahatsızlıkları, kilo artışı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu da  beraberinde getirebilir.

Kahvaltı TabağıBayramın ilk gününde sabah güne hafif bir kahvaltıyla başlamak, öğünleri sık  ama porsiyon miktarı küçük  olarak tüketmek sindirim sisteminin yükünü hafifletir ve bu geçiş sürecini kolaylaştırır. Besinleri tüketirken yavaş yavaş  ve iyice  çiğneyerek tüketmeye özen gösterilmelidir.

Muhallebi Kupta
Tatlı seçiminde  kızartma ve hamur işi tatlılar yerine mümkün olduğunca sütlü meyveli hafif tatlılar tercih edilmeli,  küçük porsiyonlarda tüketilmelidir.
images (2)

Sıcakların yüksek, sıvı kaybının fazla olduğu şu günlerde günlük su  tüketimine daha fazla önem verilmeli belirli aralıklarla su içilmelidir.

 

Çay ve KahveBayram ziyaretlerinde gün içerisinde ikram edilen  çay ve kahve de aşırıya kaçılmamalı bitki çaylarıyla alternatif sağlanmalıdır.

 

fa0e4c5bhangi-mevsimde-hangi-meyve-sebze-yenirBarsak hareketlerinin düzenli olması devamlılığının sağlanması için  yeterince  sebze ve meyve tüketilmelidir.
Her zaman olduğu gibi bayramda da sağlıklı pişirme yöntemleri (fırında ızgarada haşlama vb ) tercih edilmelidir.

65723Hayatımızın olmazsa olmazı olan fiziksel aktivite ihmal edilmemeli, bayram ziyaretlerinde yakın mesafelere yürüyerek gidilmeli veya kendimize yürüyüş alanları oluşturmalıyız.

HER GÜNÜNÜZÜN BAYRAM TADINDA OLMASI DİLEĞİYLE İYİ BAYRAMLAR DİLİYORUM.

semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu