Makale

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Görülen Obezite

2

     Obezite, yani aşırı kilolu olma, enerji alımı ile enerjinin harcaması arasındaki dengenin bozulmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle obezite, dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite azlığı durumunda her yaşta ve toplumun her kesiminde görülebilir.

Günümüzde, çocukluk çağında görülen Obezite Sıklığı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Çalışmalar son 30 yılda obezitenin 3 kat arttığını, tüm dünyada 5 yaş altı 20 milyon çocuğun, fazla kilolu veya obez olduğunu bildirmektedir.

Çocuk ve ergenlik döneminde görülen obezitenin, vücut yağ hücreleri sayısında artışa neden olduğu ve bu çocukların erişkin dönemde obez kalma ve onunla ilgili hastalıklara yakalanma sıklığının normal kilolulara göre fazla olduğu belirtilmektedir.

Yapılan çalışmalar 3 – 10  yaşlarında obez olan çocukların   yarısının erişkinlik dönemlerinde de obez olduklarını, ergenlik döneminde obez olanların % 70-80’ninin yine yetişkinlik dönemlerinde obez kalacaklarını bildirmekteler. Ülkemizde de çocukluk ve ergenlik döneminde görülen obezitedeki artış ve  yol açtığı kronik sağlık sorunları nedeniyle önlem alınması gereken bir hastalık olarak görülmektedir.       

Çocukluk ve ergenlik dönemindeki obezitenin  nedenleri ; Yeme alışkanlıkları, çevresel faktörler, sosyo ekenomik koşullar, genetik faktörler şeklinde belirtilmektedir. Ev dışında ve fazla kalorili fast-food yeme alışkanlığının artması, cips gibi yağlı,  kola gibi gazlı şekerli  yiyecek ve içeceklerin  aşırı tüketilmesi, hareketsiz yaşam tarzı, çok fazla televizyon ve bilgisayar başında zaman geçirme , televizyon ve yazılı basındaki reklamlar, çocukların okul ve dersane arasında sıkışıp kalmaları,okul kantinlerinin yeterince denetlenmemesi veya uygun seçeneklerin olmamasını sayabiliriz. Genetik yatkınlık, aileden gelen bir mirastır, Fazla kilolu ve obez ailelerin çocukları, obezite için risk grubundadırlar. Bu durum muhtemelen ailelerin yaşam biçimi ve yeme alışkanlıkları ile de ilgili olabilir.      Çocukluk çağı obezitenin sağlık üzerine olumsuz etkilerinden bazıları;

Ergenlik belirtileri erken yaşta  başlar ve  ergenliğe erken girerler.

Düz tabanlık, bacaklarda eğrilik gibi ortopedik sorunlar ortaya çıkar.

Erkek çocuklarda meme bölgesinde yağ toplanması  görülür.

Nefes alıp vermede güçlük, astım, horlama gibi solunum yolu rahatsızlıkları ve psikiyatrik sorunlar görülür.

Kalp damar hastalıkları, hipertansiyon,  insülin direnci, diyabet gibi hastalıkların çocukluk yaşlarında ortaya çıkmasına neden olur.

Kan yağları, kolesterol düzeyleri artar.

Şişmanlık, dengesiz beslenme sonucu geliştiğinden, gerekli besin öğelerinin tüketilmemesi nedeniyle, bağışıklık sistemi etkilenerek  çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Şişmanlık ne kadar erken başlarsa hastalık riski de o oranda artış göstermektedir. Obezitenin erken dönemdeki görülen en önemli sorunu, belki de psikolojik olanıdır. Obez çocuk ve ergenler, toplum tarafından dışlanırlar, kendilerine güveni azalır ve davranış bozukluğu ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde kızlarda; utangaçlık,  içe kapanma, kendini arkadaşlarından, toplumdan soyutlama, yediklerini kusarak çıkarma gibi ruhsal bozukluklar da görülebilir. Tüm bunlar  yaşantısını, okul başarısını ve meslek seçimine olumsuz etkileyebilir.

Çocuklarımız bizlerin gelecekteki mirasçılarımızdır. Onların fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden sağlıklı olmaları ve gelişimlerini eksiksiz tamamlamaları aileler için olduğu kadar toplum içinde oldukça önemlidir.

Yetişkin dönemdeki kronik hastalıklar, yaşamın başlangıcından itibaren ele alınıp, yaşam boyu sürdürülecek uygun izlemler ve yaklaşımlarla önlenebilir. Çocuklar devamlı büyüme ve gelişme içerisindedirler.  obez çocuklar
 Çocukluk çağı obezite tedavisi; beslenme eğitimini, aktiviteyi, egzersizi, yaşam şekli değişimini kapsar. Tüm bunlar ailenin tam katılımıyla ve işbirliğiyle olmalıdır.    

 Obezite tedavisi; çocuğun normal fizyolojik büyüme ve gelişmelerini sağlayacak şekilde, gerekli enerji, protein, yağ, vitamin ve minerali içermelidir   

 Obezite tedavisiKüçük ve başarılı hedefler seçilmeli, cesaret kırılmamalı ve pozitif bir yaklaşım sergilenmelidir.    

 Obezite tedavisi;  uzun vadeli ve kalıcı olmalıdır.    

 Obezite tedavisi; Konusunda uzman olan kişilerce takip edilmelidir.

 

Semiye Tosunkaya semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu