Makale

Çocuklara Yaz Tatilinde Beslenme Önerileri

Çocuklar Yaz Tatilinde Nasıl Beslenmeli

✅ Çocuklar yaz tatiline gireli epey zaman oldu. Bütün yılın yorgunluğunu gidermek için dinlenmeli, eğlenmeli, önümüzdeki eğitim öğretim dönemi için enerji depolamalılar.

✅ Tüm bunları yaparken de, büyüme ve gelişme çağında oldukları unutulmamalı, beslenmelerine ve uyku düzenlerine dikkat edilmeli.

✅ Kilo problemi olan veya normalin altında zayıf olan çocuklar bir doktor kontrolünden geçip kan bulgularına bakıldıktan sonra bir diyetisyen danışmanlığında beslenmeleri düzenlenmelidir.

✅ Yaz tatilinde, aileleriyle birlikte hem beslenmelerini hem de aktivitelerini daha rahat yapabilirler.

Yaz Tatili Çocukların Dinlenmesi

✅ Evde ya da dışarıda yasak veya diyet gibi cümleler kurmadan, ailecek adım adım sağlıklı seçeneklerle çocukların alışkanlıkları değiştirilebilir.

Tatilde çocuklar için yapabileceğiniz sağlıklı beslenme ipuçları:

✅ Sabah kahvaltısı son derece önemlidir. Tatilde biraz geç yatılıp geç kalkılsa da, kalktıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapılmalıdır.

✅ Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, söğüş sebze veya meyve, ceviz bulunmalıdır.

✅ Günde 3 öğün şeklinde, dört besin grubundan yiyecekleri kapsayacak şeklinde tüketmesi, aralarda abur cubur ve sağlıksız besin tüketiminin önüne geçer.

Dört Besin Grubu

✅ Günün büyük bölümünü dışarıda (denizde, havuzda vb yerde) geçiriliyorsa, çocukların nerede ve neler yiyecekleri önceden planlanmalıdır.

✅ Ana öğün için; peynirli sandviç yanında ayran gibi, ara öğünler için, meyve, badem, fındık, leblebi gibi sağlıklı atıştırmalık seçenekleri bulunmalıdır. Acıktıklarını anlamayıp öğün atlayabilir ve abur cubura yönelebilirler.

Dometesli Peynirli Sandviç Diyet Dometesli Peynirli Sandviç Naneli Ayran

✅ Su tüketimi de çocuklar için son derece önemlidir. Sıcakların fazla olası, bir de aktivitenin artması terle sıvı ve bazı minerallerin vücuttan kaybına neden olabilir. Çocukların su içmeleri sağlanmalıdır.

Su İçen Çocuk

✅ Gazlı içecekler yerine, ayran taze meyve suyu, limonata gibi içecekler tercih edilmelidir.

Ev Yapımı Limonata ✅ Çocuklarla birlikte evde hazırlayacağınız içeceklere, örneğin ayrana nane koyup naneli ayran yapmak, limonatayı, meyve suyunu meyve dilimleriyle süslemek, tüketimi cazip hale getirecektir.

Meyveli Yoğurt Küpü

✅ Çocuklara oyun dışında, yaşam boyu yapabilecekleri bir spor dalına yönlendirmek de, onlarda kalıcı aktivite yapma alışkanlığı sağlayacaktır.

Spor Yapan Çocuklar

260x260

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu