Makale

Demir ve Demir Eksikliği Anemisi

Demir gibi bir vücut için vücudunuzdaki demir yeterli mi?

Eğer vücudunuzda yeteri kadar demir yoksa, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, sinirlilik, gibi sorunlar peşinizi bırakmaz.

Vücudunuzdaki demir depolarınızın eksik olması; öğrenmeyi, algılamayı, odaklanmayı, öğrendiklerinizi hatırlamayı etkiler. Bağışıklık sisteminizi de zayıflatır, sık sık hasta olursunuz.

Demir eksikliği, en sık görülen kansızlık (anemi) türüdür.

Özellikle çocuklarda, kadınlarda (gebe, emzikli) ve yaşlılarda sık görülür. Neredeyse üç kadından birinde, kansızlık olduğu tahmin edilmektedir.

Demir; vücut tarafından üretilemeyen ve besinler yoluyla vücuda alınan, vücut için çok önemli olan bir mineraldir. En önemli görevi “hemoglobin” yapımıdır.

Demir eksikliği veya demir eksikliğine bağlı kansızlığın nedeni nedir?

Eğer demir içeren besinleri yeterince almıyorsanız veya besinlerle aldığınız demir, vücutta emilemiyor yani kullanılamıyorsa yada kanama gibi demir kaybına neden olan bir durumunuz varsa, demir depolarınız yeterince doluluk sağlamaz.

Demir içeren besinler;

Karaciğer, kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir.

  • Kuru baklagiller (kuru fasulye,mercimek, nohut, börülce, barbunya gibi)
  • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, tere, roka, pazı, maydanoz, gibi)
  • Kuru meyveler (kuru üzüm, kuru kayısı gibi)
  • Kuruyemişler (Badem, fındık gibi) yiyeceklerde değişik oranlarda demir bulunur.

Hayvansal gıdalardaki demir, bitkisel gıdalardakine göre daha avantajlıdır, daha kolay emilir, daha iyi kullanılır.

C vitamini, demir emilimini arttırır. Demir içeren et türü yiyecek tüketirken yanında C vitamini içeren bir yiyecekle birlikte tüketirseniz, demirden azami yararlanırsınız.

Kalsiyum ise demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünleri demir içeren yiyeceklerle birlikte tüketilmemelidir.

Çay içindeki tanen maddesi de demirin emilimini engelleyenler arasındadır. O yüzden, çay ve kahveyi yemekten 1-2 saat sonra tüketmenizde fayda var.

260x260

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu