Makale

Dışı Diken, İçi Sağlık Ve Lezzet

 

MI          Dikenli incir veya mısır inciri, frenk inciri, hint inciri gibi değişik isimlerle de anılan yabani bir kaktüs meyvesidir.
Akdeniz ve Eğe bölgesinde doğada kendiliğinden yetişebilen kuraklığa dayanıklı bazılarınızın belki de hiç görmediği bir meyvedir.
Meyve; sarı, kırmızı, turuncu renklerde, yaklaşık 5-10 cm uzunluğunda, armut şeklindedir.
mısırMeyvenin dışı, kaktüste olduğu gibi dikenlerle kaplıdır. Etli, sulu ve iri çekirdekli olan meyvenin kendine has aroması vardır.
Meyvenin kabuğu soyularak tüketilir. Dikenli olduğundan, toplaması gibi soyması da oldukça zahmetlidir. Eldiven ve maşayla toplamak ve soymak gerekir.

soy Dikenli mısır inciri; Tarım ilacı, gübre, hormon vb. kimyasallar kullanılmadan doğada kendiliğinden yetişebilen çok nadir meyve olması nedeniyle çok özeldir.
İçerisindeki çekirdekli yapısı bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler. Aynı zamanda tok tutması nedeniyle diyet yapanlar için çok uygun bir meyvedir.
Buzdolabında soğuttuktan sonra tüketilirse tadına doyum olmaz.

Ağustos -Eylül aylarında yolunuz Ege- Akdeniz bölgelerine düşerse bu harika meyveyle tanışmanızı öneririm…

Not. Meyvenin dikenlerini elinize batırmadan kolayca soymanız için pratik bir öneri; meyveyi maşayla tutarak yanan bir piknik tüpü ateşinde çevirerek dikenlerinin yanmasını sağlayınız. Daha sonra bıçak yardımıyla kabuğunu kolayca soyabilirsiniz.n

Semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu