Makale

Domates ve Likopen

domates

Yaz mevsiminin ve mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzesi domates; Lezzeti kadar sağlık için içeriği de oldukça önemli. Likopen, beta-karoten,  folik asit, potasyum,  C vitamini yönünden çok değerli.

Dalında Domatesler

Domatese kırmızı rengi veren likopen; bilinen en etkili antioksidandır. Karpuz gibi kırmızı renkli meyvelerde bulunsa da en fazla domateste bulunur.  Vücudu kanser ve kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

domatessDomatesin besin içeriği, domatesin türüne, mevsimine ve olgunlaşmasına bağlı bir miktar değişiklik gösterebilir. Kırmızı renkli domatesin likopen oranı sarı renkli domatesten çok daha yüksektir. Likopen yağda çözünebilir olduğundan domates ve ürünlerine zeytinyağı ilave edilerek tüketilmesi vücuttaki emilimini arttırır. Domatese uygulanan işlemler doğramak, pişirmek gibi  likopenin vücuttaki yararlılığını arttırırken, C vitamini gibi bazı besin ögelerinde bir miktar kayba neden olabilir.
Domatesin kalorisi oldukça düşüktür. 100 gramı yaklaşık  19 kalori içerir.  Glisemik indekside düşüktür. Kabuğunu soymadan tüketilirse yaklaşık bir adet domatesle1.1 gramlık lif de almış oluruz.

domates4

 

Mevsiminde günde 1-2 adet domates tüketerek cilt sağlığından kalp sağlığına kadar domatesin mucizevi etkilerinden yararlanabiliriz.

 

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu