Makale

Ev Yapımı Mersin Meyvesi Sirkesi

Sirke; yüzyıllardan beri bir sağlık iksiri gibi görülmüştür.

  • Sirke eski hekimlerce, hem tek başına ilaç, hem de ilaçların içinde malzeme olarak kullanmıştır.
  • Sirke; elma, 🍎armut, 🍐üzüm,🍇 nar, alıç, kuşburnu, hünnap, böğürtlen gibi pek çok meyveden yapılmaktadır.
  • Sirke; meyvelerin doğal yollarla fermente edilmesiyle elde edilir. Dost-yararlı bakteriler meyvenin içindeki şekeri önce alkole sonrada asetik aside dönüştürürler.
  • Sirke günümüzde de, ev ve gıda temizliğinden, saç ve cilt temizliğine, insan sağlığında pek çok alanda kullanılır.
  • Çoğunlukla, turşu yapımında ve salatalarda tüketilir.
  • Sirkenin yararlarından azami yararlanabilmek için, sirkeniz doğal olmalıdır.
  • Bakterileriniz canlı yaşayan bakteri olmalıdır.
  • Bunun içinde sirke yapımında kullanacağınız meyveleriniz mevsiminde, doğal, tarım ilacı kullanılmamış olmalıdır.
  • Ben bu yıl hangi meyveden sirke yapmayım diye düşünürken, sevgili  Aysel Bilgiç öğretmenimiz bahçemizdeki mersinleri keşfetmemizi sağladı.

Tam da mevsimi olan, organik diyebileceğim düzeyde mersinlerden sirke yapmaya karar verdik.

Bizim sirke yapımımız biraz kolay oldu. Sağ olsun Aysel öğretmenimiz bize kendi yaptığı doğal sirkesinden ve sirke anası da denilen sirke mayasını getirdi.

🏺Bize de mersinleri toplayıp biraz ezmek, cam  kavanozda,  klorsuz suyla birleştirmek kaldı.
🏺Kavanozun ağzını tülbentle kapatmalısınız ki dost bakteriler oksijenli ortamda çalışabilsinler.
🏺Şimdi biz sirkenin oluşmasını bekliyoruz.Sirke halini de sizlerle paylaşırım.
🏺Ev yapımı sirkenin;  bazıları insanlar, bazıları da hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, kan şekerini dengelediği, kolesterol ve tansiyonu düşürdüğü, kanser hücrelerini yavaşlattığı gösterilmiştir.
🏺Sirke, asetik asit içerdiğinden sindirimi yavaşlatıp tokluk  süresini arttırıp, kan şekerinin yükselmesini önleyebilir.
🏺Eskiden glikozu düşüren ilaçlar üretilmeden önce, şeker hastalarına yemeklerde ilaç olarak ev yapımı sirke verildiğine dair bilgiler bulunmakta.
🏺Ancak sadece sirke kullanıp, sirkenin yararlı etkilerini beklemek yanlış olur.
🏺 öncelikle  beslenmenizi düzenlemelisiniz. 🏺Daha sonra aşırıya kaçmadan günde 2 yemek kaşığını geçmiyecek şekilde sirke tüketebilirsiniz.
🏺Eğer mide- bağırsak sisteminizde ülser-gastrit gibi bir şikayetiniz yoksa yemeklerinize  salatalarınıza doğal ev yapımı sirkeyi ilave edebilirsiniz. Olanağınız varsa, sağlığınıza sağlık katmak için, kendi sirkenizi kendiniz yapabilirsiniz.
🏺Bulunduğunuz bölgede hangi meyvenin doğal olduğunu, tarım ilacı ve kimyasallar kullanılmadığını düşünüyorsanız o meyveleri tercih edebilirsiniz.

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu