Özgeçmiş

Semiye Tosunkaya
1963 yılında Muğla Ortaca’da doğdu. Ortaöğrenimini Ortaca’da dereceyle tamamladı. Aydın Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1985 – 1992 yıllarında Gümüşhane, Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi’nin değişik birimlerinde hemşire olarak çalıştı.

     1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu.
     Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalışmaya başladı.
     Çocuk hastanesinde ilk kez açılan, Kemik iliği nakil   ünitesinin beslenme birimini kurdu, hastaların beslenme programını düzenledi.
     
     1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansını tamamlayarak uzman diyetisyen unvanını aldı.
 “Kemik İliği Transplantasyonu Yapılan Çocuklarda Beslenme Durumu ve İlgili Biyokimyasal Bulguların Değerlendirilmesi” konulu tez çalışmasıyla
Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Ödülü’nü aldı.
     1999 – 2004 yıllarında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, 2004 – 2012 yıllarında tekrar Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde uzman diyetisyen olarak çalışmalarını sürdürdü.
     Hastanede yatarak  veya ayaktan tedavi olmak için farklı bölgelerden gelen pek çok hastanın beslenmesini düzenlemiş ve takip etmiştir.
     Metabolik hastaların beslenme  takibinde  sayısız tecrübesi bulunmaktadır. 20 yıllık mesleki yaşamında bilimsellikten ödün vermeden çalışmalarını sürdürmüş, şubat 2012 tarihinde emekli olmuştur. Kısa bir süre Fethiye’de özel bir hastanede çalışmış, danışanlarının yoğun istekleri karşısında kendisine ait Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezini kurmuştur.
     2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca’da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

6 Yorum

  1. değerli hocamın inanılmaz bir çocuk beslenmesi bilgisi vardır. kendisinden ve tecrübelerinden yararlanma fırsatım oldu. kendisine başarılar diliyorum. Dyt Canan asal ulus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu