Bazal Metabolizma Hızı

Bazal Metabolik Hız

Bazal Metabolizma Nedir?

Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder. Gerekli olan bu enerji; nefes alıp verme, kalp atışı, vücut ısısının kontrolü ve bu gibi kimyasal tepkimelerde kullanılan enerjidir. Bazal metabolizma kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi faktörlere göre de değişkenlik gösterebilir.

Gençlerin bazal metabolizma hızı, yaşlı kimselere nazaran çok daha fazladır. Bazal metabolizma hızı hesaplarken özellikle de kişilerin uyku durumu, vücut kas ağırlığı ve endokrin bezleri aracılığı ile salgılanan hormon seviyelerine göre farklılıklar gösterir. Bu gibi faktörlerin kadın ve erkeklerde ciddi ölçüde farklı olması, kadınlar ile erkeklerin bazal metabolizma hesaplamalarının da farklı olmasını beraberinde getirir.

Bazal metabolizma hızı, kişiden kişiye farklılık gösterir ve yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi faktörlerden etkilenir. Örneğin gençlerin bazal metabolizma hızı yaşlılardan, erkeklerinki ise kadınlardan daha fazladır.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcı

Başa dön tuşu