Beden Kitle İndeksi (BKİ)

BKİ (Beden Kitle İndeksi/BMI – Body Mass Index)

banner_bmi_calculator

BKİ (BMI – Body Mass Index) Nedir?

Bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması ve buna bağlı olarak boya göre arzu edilen ağırlığın üzerine çıkılması şişmanlık olarak tanımlanır. Şişmanlığın tanısında birçok yöntem kullanılmaktadır. Pratik olarak en çok başvurulan ve kullanılan yöntem beden kitle indeksidir (BKI).

Beden kitle indeksi, ağırlığın boyun metre cinsinden karesine bölümü ile bulunur.

Vücut kütle indeksi veya BMI, boyunuz için sağlıklı bir ağırlık aralığı olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır.

Bel ölçümü, gövde etrafında taşınan yağ miktarını ölçerek risk değerlendirmeye yardımcı olduğundan, BKİ’yi bel çevresi ile birlikte düşünmeniz yararlı olur.

BKİ, kilonuzu boyunuzla karşılaştırır ve kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuza (metre kare olarak) bölerek hesaplanır. Size boyunuza göre “zayıf”, “sağlıklı” bir kilo, “aşırı kilolu” veya “obez” olup olmadığına dair bir fikir verir. BKİ, sağlık profesyonellerinin kronik hastalık riskini değerlendirmesine yardımcı olan bir araç türüdür. Bir başka önemli araç bel çevresidir. Diğer risk faktörlerinizi anlamak da önemlidir.

Kısaca kilonuzun, boyunuzun karesine bölümüdür. Çıkan sonuçla ideal kiloda olup olmadığınızı anlayabilir ya da ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

BKİ HESAPLAYICI

Alternatif Ölçüm 1

Alternatif Ölçüm 2

Bel Ölçümü

Bel çevresi, orta kısımda aşırı vücut yağları taşıyorsanız bunu anlamak için basit bir kontroldür.

Yağınızın vücudunuzda bulunması, devam eden sağlık problemleri geliştirme riskinizin önemli bir göstergesi olabilir. Ortadaki fazla vücut yağını taşımak, ağırlığınız kalçalarınızda ve baldırlarınızda olduğundan daha fazla bir sağlık riski taşır.

bkison

Başa dön tuşu