Bel Kalça Oranı

waist hip ratioVücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla beraber, yağın nerede biriktiğini bilmek daha önemlidir. Karın çevresinde gerçekleşen yağ birikimi, vücudun diğer bölgelerinde (kalça, basen) olan yağ birikiminden daha fazla sağlık risklerine neden olur. Bu risk için basit fakat doğru bir yöntem bel/kalça çevresi ölçümüdür.
Bel/Kalça oranı, şişmanlığa bağlı kronik hastalıkların görülme riskinin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu oran cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Bel/Kalça oranı erkeklerde 1.0, kadınlarda 0.8’in üzerine çıkmamalıdır. Bel çevresinin tek başına ölçümü de kronik hastalıkların riski açısından tamamlayıcı olabilmektedir.
Boy ve kilodan yararlanılarak obezite düzeyini saptamak için en sık kullanılan araç olan vücut kitle endeksinizi kolayca hesaplayabilmek için araçlarımızı kullanabilirsiniz.
Yağ dağılımının en basit göstergelerinden biri bel çevresi ve bel/kalça oranıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerilerine göre; bel çevresi (cm) ölçümleri, risk tanımlaması yaparken kullanılabilecek yöntemlerin başında gelmektedir.

Alternatif Ölçüm

Başa dön tuşu