Çocuk Beden Kitle İndeksi (BKİ)

BKİ (Beden Kitle İndeksi/BMI – Body Mass Index)

banner_bmi_calculator

BKİ (BMI – Body Mass Index) Nedir?

Bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması ve buna bağlı olarak boya göre arzu edilen ağırlığın üzerine çıkılması şişmanlık olarak tanımlanır. Şişmanlığın tanısında birçok yöntem kullanılmaktadır. Pratik olarak en çok başvurulan ve kullanılan yöntem beden kitle indeksidir (BKI).

Beden kitle indeksi, ağırlığın boyun metre cinsinden karesine bölümü ile bulunur.

Vücut kütle indeksi veya BMI, boyunuz için sağlıklı bir ağırlık aralığı olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır.

Bel ölçümü, gövde etrafında taşınan yağ miktarını ölçerek risk değerlendirmeye yardımcı olduğundan, BKİ’yi bel çevresi ile birlikte düşünmeniz yararlı olur.

BKİ, kilonuzu boyunuzla karşılaştırır ve kilonuzu (kilogram cinsinden) boyunuza (metre kare olarak) bölerek hesaplanır. Size boyunuza göre “zayıf”, “sağlıklı” bir kilo, “aşırı kilolu” veya “obez” olup olmadığına dair bir fikir verir. BKİ, sağlık profesyonellerinin kronik hastalık riskini değerlendirmesine yardımcı olan bir araç türüdür. Bir başka önemli araç bel çevresidir. Diğer risk faktörlerinizi anlamak da önemlidir.

Kısaca kilonuzun, boyunuzun karesine bölümüdür. Çıkan sonuçla ideal kiloda olup olmadığınızı anlayabilir ya da ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Persentil Nedir?
Çocuğunuzun yaşıtları arasında boy ve kilo olarak sıralamasını gösteren değerdir. Persentil Değeri aynı yaşlardaki 100 çocuk arasında sıralamasını gösterir.
Persentiller, belirli yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının boy ve kilo olarak dağılımını gösterir.
Persentil Örneği; 2 yaş bir erkek çocuğun ağırlığı 46. persentil ise, kilosu o yaştaki erkek çocuklarının %46 ından fazla, %54 ünden ise daha az demektir.

Başa dön tuşu