Günlük Su İhtiyacı

Günlük Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı, kişinin yaşam biçimi, bulunduğu coğrafyanın iklimi, kilosu ve cinsiyeti gibi kriterlere göre değişmektedir. Örneğin, hamile ya da emziren bir kadının su ihtiyacı diğer kadınlardan daha fazladır. Ancak yaklaşık bir sonuç elde etmek için kişinin cinsiyeti, günlük aktivite biçimi ve kilosunu bilmek yeterli olmaktadır. Bu veriler ışığında özel formüller kullanılarak bir kişinin yaklaşık günlük su ihtiyacı hesaplanabilir.

Aşağıdaki formdan kilonuza ve günlük kaç saat spor yaptığınıza göre günlük su ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplayıcı

Su nedir?

Su, iki hidrojenle bir oksijen atomundan oluşan, doğal sıcaklıkta sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz ve tatsız bir maddedir.

İnsan vücudunun yüzde kaçı sudan oluşur?

İnsan vücudu ağırlığının yaklaşık olarak erkeklerde %60’ı kadınlarda ise %55’i sudan oluşmaktadır.

Suyun faydaları nelerdir?

Yeterli miktarda su içmek, vücut için bazı faydaları da beraberinde getirmektedir. Vücuda yeterli miktarda su alındığında yorgunluk belirtileri azalır, ruh hali iyileşir, baş ağrıları ve migreni tedavi eder, sindirime ve kabızlığa iyi gelir, kilo vermeye yardımcı olur, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, vücut ısısını düzenler, derinin genç ve canlı görünmesini sağlar, ağız kokusuna iyi gelir ve alkolün etkilerini azaltır.

Su içmenin faydalı olduğu zamanlar hangileridir?

Her sabah uyandıktan sonra 2 bardak su içmek iç organlarınızı aktifleştirerek güne hazırlar. Her yemekten yaklaşık 30 dakika önce 1 bardak su içmek hem sindirim sisteminizi harekete geçirir hem de yemeklerde daha az kalori tüketerek kilo vermenizi sağlar. Banyoya girmeden önce 1 bardak su içmek kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur. Uyumadan önce 1 bardak su içmek ise kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Başa dön tuşu