Makale

Karadut

7512487-group-of-mulberries-with-a-leaves-isolated-on-a-white-background-1024x742
          Dut meyvesi, taze veya kuru olarak tüketildiği gibi, meyvesinden, pekmez, reçel, marmelat, dut ezmesi, pestil,  meyveli yoğurt, meyveli çay, meyve suyu gibi ürünlerde elde edilmektedir.

100 gr taze dut yaklaşık 93 kcal enerji, 60 mg kalsiyum, 1,1 mg demir, 0.05 mg tiamin, 0.07 mg riboflavin, 0,2 mg niasin ve 17 mg C vitamini içerir. Demir oranı diğer meyvelere göre oldukça yüksektir.

dut1         Karadut meyvesi, meyveye rengini veren, antosiyaninlerce zengindir.

Karadutta olduğu gibi antosiyanin içeren mor renkli besinler; güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Bağışıklığı güçlendirir, hücre ve dokuları koruyarak yaşlanmayı geciktirir, kanser ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadırlar.

Karadutun, ağız yaralarına, boğaz ve diş eti enfeksiyonlarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir.

Mevsimi çabuk geçtiğinden taze olarak tüketmek isteyenler için tam mevsimi. Porsiyon miktarlarına dikkat etmek kaydıyla her yaşta rahatlıkla tüketilebilir.

IMG_20140427_105703

 

semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu