Makale

Kefir

       
kefirrr

Kefir; günümüzde  dünyada yoğurttan sonra en çok tanınan, hafif ekşimsi alkollü ve köpüklü,  fermente  bir süt ürünüdür. Koyu ayran  veya sulu yoğurt kıvamındadır. Serinletici, iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

İnek, koyun, keçi, manda sütünden yapılabilen  bu ürünün, Kuzey Kafkasya’nın dağ köylerinde çok eski yıllardan beri üretildiği ve buradan diğer ülkelere yayıldığı kabul edilmektedir.

Kefir, profilaktik ve terapötik özelliktedir. Yoğurt gibi fonksiyonel  besin olarak kabul edilmekte ve  bir çok ülkede tanınan popüler bir içecek haline gelmiştir.
yaşlı adam kefir

Kefirin en çok tüketildiği Kafkasya’da  insan ömrünün 110-130 yılı bulması,    bazı bilim adamlarının kefiri, uzun yaşam anahtarı gibi göstermelerine de neden olmuştur.

Kefir,Kafkasya’da kefir danesi ile yapılmıştır. Keçi, sığır tulumu veya işkembesi içine taze süt koyulup, burada kefir danesindeki mikroorganizmaların etkisiyle  pıhtılaştırılıp fermentasyonu sağlanmıştır.

kefirin-cilde-faydalari[1]

Kefir danesi, sarımtırak renkte, çapı 3-6 mm’ye kadar değişen çaplarda, küçük karnabahar görünümündedir.

Kefir danesi esas olarak polisakkaritten oluşmaktadır. Danede, süt asidi bakterileri, asedik asit bakterileri ve mayalar bulunmaktadır. Kefir danelerindeki mikroorganizma türü, oranı ve sayıları farklı olabilmektedir.          

        Kefirin besin içeriği;  Kefir, sütteki  tüm besin ögelerini içerdiğinden  besin değeri yüksektir. Kalsiyum- fosfor başta olmak üzere, mineraller ve esansiyel amino asitler bakımından oldukça zengindir. Kefirdeki mikroorganizmalar  laktoz ve protinde  değişimler yaparak sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kefirde laktoz oranı azaldığından laktoza duyarlı kişiler de kefiri  tüketebilirler.          

       Kefir ve sağlık;  Kefir tüketimiyle sağlık arasında  çok önemli ilişki gösterilmektedir. Çok yüksek oranda yararlı mikroorganizma içerdiğinden probiyotik ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır. Barsak florasının  korunması, belli besin ögelerinin sentezi, antikanserojenik  etkisi, laktoz inteloransının azaltılması ve serum kolesterol seviyesinin düşürülmesinde önemli olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca ülser, tansiyon yüksekliği, safra bozuklukları, sinirsel rahatsızlıklar, egzama bronşit ve astım gibi hastalıklarda  tedavi edici özellikleri belirtilmektedir.

Kefir, içerdiği yüksek miktarda organik asitten dolayı kolesterolin biyosentezini engellemekte, karaciğeri korumada, nükleik asitlerin sentezinde ve proteinlerden yararlanmada büyük öneme sahiptir.

Kefir,  barsaklardan çok  iyi emildiği ve sindirilebilirliği yüksek olduğundan Rusya’da eski çağlardan beri lohusa ve bebeklere verildiği belirtilmektedir.

Japonya’da insanlar üzerinde yapılan çalışmada antimöral etki belirtilmektedir.  Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada antimutajenik etki vurgulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda; kefir daneleriyle üretilen kefirde fermentasyon sonunda sütteki kolesterol oranının  azaldığı belirtilmektedir.

Kefir; içerdiği besin ögeleri ve  sağlık üzerine pek çok olumlu etkileri bulunduğundan, çocuklar,yetişkinler,gebeler, emzikliler ve yaşlılar günlük olarak  tüketebilirler.

Evde yapılan kefir,  farklı tatlarda tüketmek istenirse, çocuklara cazip hale getirmek için bazı sebze veya meyvelere katılarak da  tüketilebilir.

Semiye Tosunkaya semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu