MakaleTarifler

Kış Aylarının Silahşörü Karnabahar

⭐Kış sebzesi olan karnabahar, adeta kış aylarının silahşorüdür.
⭐100 gr karnabahar sadece  29 kaloridir.
1.6 gr protein, 0.3 gr yağ, 3.7 gr karbonhidrat, yüksek oranda 2.3 gr lif, 293 mg potasyum, 45 mg C vitamini daha düşük oranda diğer vitamin ve mineralleri içerir.⭐Karnabaharda, çok sayıda, çok özel bileşikler ve antioksidanlar bulunmaktadır.
⭐İçindeki bu özel bileşikler, vücutta  detoksifikasyon, arınma işlemini yapmaktadır.
⭐Toksinlerin, ağır metallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
⭐Karnabaharın içindeki bu maddeler; vücutta antibakteriyal, antiviral, antiallerjenik, antikanserojen etki göstermektedir.
⭐Karnabahar tencerede pişerken, etrafa içinde bulunan kükürtlü bileşiklerden kaynaklanan bir koku salınır. Bazı kişilerin bu koku hoşuna gitmeyebilir.
⭐Ancak karnabaharın yararları düşünüldüğünde, haftada en az bir kez bu sebzelere yer vermek gerekir.
⭐İster salata şeklinde, ister garnitür şeklinde, ister buharda veya az suda haşlayarak tüketebilirsiniz. özellikle  suyunu da tüketmek  isterseniz  yemeğini  de yapabilirsiniz.
⭐Benim yaptığım gibi kuru baklagillerle birleştirerek, protein ve lif oranını biraz daha arttırıp ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. Çok kolay pratik ve de ekonomik. Bana göre çok ta lezzetli.

Nohutlu Havuçlu Karnabahar Yemeği

Malzemeler

  • 1 orta boy karnabahar
  • 1 orta boy soğan
  • 1 orta boy havuç
  • 2/3 su bardağı kadar haşlanmış nohut
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı, tuz, pul biber,karabiber, isteğe göre diğer baharatlar

Yapılışı

Karnabaharlar, çiçeklerine ayrılıp yıkanır.

Bir tencereye 3 yemek kaşığı zeytin yağı, küp küp doğranmış soğanlar koyulur,isteyen soğanları biraz sarartabilir. Üzerine karnabahar, rendelenmiş havuç, salça tuz, pul biber ve baharatlar ilave edilir. Üzerini örtmeye yakın su ilave edilir. Karnabaharlar yumuşayana kadar pişirilir.

Afiyetler olsun

semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu