Makale

Ramazanda Kabızlık Sorunu Yaşamamak İçin İpuçları

Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunlardan biri kabızlıktır. Beslenme düzenindeki değişiklikler, beslenme sayısının azalması,yeterince su tüketilememesi gibi nedenler sindirim sisteminin yavaşlamasına vede kabızlığa yol açabilir. Ramazan ayında ve sonrasında kabızlığı önlemek için yapılması gerekenler:

Günün ilk öğünü olan iftarın, ılık bir çorbayla açılması sindirim sisteminin düzenli çalışmasına neden olur. Ramazan ayında sebze veya kuru baklagil içeren çorbaları tercih edin.
sebze-çorbası

Beyaz ekmek ve pide  yerine; tam tahıl ekmekleri, tam çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek gibi ekmekleri tercih edin.

ekmek

İftar ve sahurda mutlaka salata veya lif oranı yüksek sebze tüketin.

 

SALATA

 

Özellikle iftarda semizotu, kabak, bamya gibi lif oranı yüksek, hazmı kolay sebzelere yer veriniz.

semizotubamya-575x275kabak

 

Kayısı lif oranı yüksek bir meyvedir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için lifli besinler son derece önemlidir. Bir adet orta boy kayısı yaklaşık 1 gram  lif içermektedir. İftarla sahur arasında 3-4 adet kayısı tüketmek,bağırsak hareketini arttırarak kabızlığı önler. Kayısı yerine 1-2 adet incir, olgun erik de tüketebilirsiniz.

KAYISI

Harnup/harup/Keçi boynuzu faydalarını bilmeyen yoktur. Ancak kabızlığı önlediği pek bilinmez. İftardan sonra 1.5-2 saat sonra düzenli olarak 1-2 adet keçi boynuzu tüketmek sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlığı önler. Yalnız sert olduğundan birkaç saat suda bekletip yumuşadıktan sonra yemenizi öneririm.keciboynuzuProbiyotik içeren kefir, bağırsakta yararlı bakterileri arttırarak sindirim sistemi ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.  İftar veya sahurda bir bardak kefir veya probiyotik yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

kefir

 

Sindirim ve boşaltım sistemimizin suyla birlikte çalıştığını düşünürsek. Bağırsakların düzenli çalışması ve kabızlık sorununu yaşamamak için su içmeyi ihmal etmeyin. İftarla sahur arasında 10-12 bardak kadar su içmeye çalışınız.

 

SU

Sağlıklı hayırlı ramazanlar dilerim..

SEMİYE LOGO HD SADECE SİMGE 512pxsemiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu