Makale

Sağlık Dostu Enginar

enginar        İlkbahar aylarıyla birlikte pazar tezgâhlarını süsleyen, kral sofralarının yemeği olarak da bilinen enginar; Temmuz – Ağustos ayları arasında mavi-mor renkli çiçekler açar,  50-150 cm boyunda, kök kısmı çok yıllık, toprak üstü kısmı ise bir yıllık otsu bir bitkidir.

Devedikeni ailesindendir. Sebze olarak yenen kısmı, iri topuz biçiminde olan yeşil çiçeğidir. enginar king Killi, kumlu ve rutubetli topraklarda yetiştirilir. Enginarın anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bir sebze türüdür. Enginarın birçok türü bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de üretimine ağırlık verilmektedir Enginarın etken maddelerini çoğunlukla polifenolik bileşikler oluşturur. İçeriğinde bulunan “cynarine” denilen madde, özellikle karaciğer ve safra kesesi üzerine çok olumlu etki yapar. Kök ve sap kısmında bulunan inülin ise prebiyotik etki yaparak vücudumuzun yararlı mikro florasını arttırmakta, sindirim sisteminin çalışmasını geliştirmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. enginar 100 gr. taze enginar, 53 Kalori,3 gr. Protein; 7,8 gr. Karbonhidrat,  0,2 gr. Yağ içerir. İçerdiği önemli besin ögeleri değerleri 176 mg. Fosfor; 50 mg. Kalsiyum; 1,1 mg. Demir; 86 mg. sodyum; 860 mg. Potasyum, 0,15 mg Tiamin, 0,05 mg Riboflavin, 0,8 mg Niasin 320 IU A vitamini içerir.   Enginarın insan sağlığı üzerine yararlı etkileri uzun yıllardır bilinmektedir.

ENGİNARIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Enginarda bulunan ‘cynarine’ isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. FD004579 Bileşiminde bulunan antioksidanların etkisiyle vücutta bulunan birçok zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynar. Kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi kalbimizi de güçlendirici özellik gösterir. Yüksek miktarda  (100 gramında 4,8 gr ) posa içerdiğinden kan şekerinin dengelemede, kolesterolü düşürmede ve kabızlığı gidermede etkili olur. Enginar oldukça yüksek  (100 gramında 860 mg) potasyum içerir.  Vücudumuzun sodyum- potasyum dengesinin korunmasına ve tansiyonun normal seviyelere gelmesine yardımcı olur. Son yapılan çalışmalarda enginarın anti-bakteriyel etkisi olduğu da ortaya konulmuştur. Enginardan maksimum yararlanmak için, satın alınırken sert ve parlak başlı olanlar seçilmelidir, Mevsiminde taze olarak, zeytinyağlı sebze yemeği veya salata olarak tüketilebilir. Enginar pişirildikten sonrada kısa sürede yenilmelidir. Bekletilirse cynarine den dolayı acı tat ortaya çıkar. Depolanan ve konservesi yapılan enginarın vitamin değerlerinde tazesine göre kayıplar olur. semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Enginarı hiç sevmem ama siz yazınca ne kadar yararlı sağlıklı süper olduğunu gösdüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu