Makale

Sebzelerin Baş Tacı Semizotu

       Common-purslane         Semizotu (Portulaca oleracea), semizotugiller familyasından 30 cm. kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yenilen kısmı, küçük yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe saplarıdır. Ekşimsi mayhoş bir tadı vardır, bu tat içeriğindeki kuzukulağı (oxalic acid) asidinden gelmektedir. Sebzeler arasında en fazla Omega-3 içerir. Özellikle α-linolenik asit içeriğinin ve α-linolenik asit/linoleik asit oranı semizotunun önemini ortaya koymaktadır.

        Anavatanı Orta Doğu ve Hindistan olmakla birlikte dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir.

          Semizotunun %92 si sudur. 100 gram semizotu 22 kcal, 2.6 gr protein, 1.8 gr karbonhidrat,0,1 gr yağ içerir. 25 mg C vitamini, 3606 mikrogram Betakaroten,303 mg K vitamini, 155 mg kalsiyum, 4,5 mg demir, 155 mg mağnezyum, 414 mg potasyum yanında B grubu vitaminler ve minerallerde içerir.

SEMİZOTUNUN YARARLARI

  • İçerdiği yüksek miktarda lif, su ve kaygan yapısı nedeniyle, barsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önleyen mükemmel bir sebzedir.
  • Sebzeler arasında en fazla Omega-3 bulundurduğundan kalp ve damar sağlığı için oldukça önemlidir.
  •  Salata olarak çiğ tüketildiğinde içerisinde yüksek oranda bulunan C vitamininin tamamından vücut yararlanabilir.
  • İçerisinde farklı antioksidanları bir arada barındırdığından, başta kanser olmak üzere, vücut savunmasında önemli yer tutar.
  • Oldukça yüksek miktarda A vitamini içerir.
  • İyi bir bitkisel kalsiyum kaynağıdır.
  •  Yüksek oranda su içerdiğinden, kalori oranı oldukça düşüktür.
  • Bazen sebze, bazen şifalı bitki kategorisinde incelenen semizotunun, mide yanmalarına iyi geldiği, mesane ve böbrek hastalıklarında idrar sökücü olarak etki gösterdiği, sinirleri yatıştırıcı ve uyku sorunları için yararlı olduğu belirtilmektedir.

SemizotuSemizotunu satın alırken, koyu yeşil yapraklı, canlı, diri olmasına, tepesinde tohum olmamasına dikkat edilmelidir. Buzdolabında da olsa fazla bekletmeden tüketilmelidir. Toprağa temas eden bir sebze olduğundan, tüketilmeden önce iyice yıkanmalı, çiğ olarak tüketilecekse sirkeli suda bekletilmelidir.

semizotu_salatasi Semizotu, çiğ olarak salata şeklinde veya yoğurtla karıştırılarak tüketilebileceği gibi ıspanak gibi sebze olarak pişirilerek yemeği de yapılabilir. Pişirilerek yemeği yapılacaksa içerisindeki vitamin ve minerallerden azami yararlanmak için suyu dökülmeden tüketilmelidir.                   PEYNİRLİ VE CEVİZLİ  SEMİZOTU SALATASI Malzemeler1 kase ayıklanmış semiz otu,3-4 adet çeri domatesi,1 dilim peynir, 2 tam ceviz, 5-6 dal maydanoz,1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 limonun suyu, isteğe göre sirke, 1-2 diş ezilmiş sarımsak, sumak, tuz, karabiber. Hazırlanışı: Büyük  bir kaseye doğranmış semizotları, domates, maydanoz ve cevizler konur.Küçük bir kavanoza limon suyu, sirke, zeytinyağı, sumak, tuz, karabiber ve ezilmiş sarımsak konur. Ağzı kapatılıp iyice çalkalanır.Hazırlanan salatanın üzerine gezdirilir, hafifçe  harmanlanır. Servis tabağına alınan salatanın üzerine  peyniri ilave edilir. Peynir yerine ton balığı,söğüş tavuk eti, hindi eti  veya kuru baklagil konabilir. semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu