Makale

Şifa Kaynağı Kapari

KDaha çok Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yetişen kapari, değişik yörelerde gebere otu, devedikeni, karga kavunu, menginik, kedi tırnağı gibi çok farklı isimlerde biliniyor.

Kapari; Güneşi seven, çalımsı yapıda, dik ve yatık olarak büyüyen dikenli çok yıllık bir bitkidir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kökleri, topraktan metrelerce derinlere inebildiğinden erozyonu önlemede de oldukça etkili. Taşlık kıraç yerlerde, duvar diplerinde bile kendiliğinden yetişebiliyor.

Mayıstan itibaren çiçek açıyor.

KA ÇİÇEK

Çiçek açmadan önceki küçük tomurcukları ve çiçek açtıktan sonra minik karpuza benzeyen meyveleri toplanıyor.

KA TO

KA KAR

Bu yıl bizde toplama fırsatı bulduk. Temmuz ayı ortalarında Sarıgerme denizine giderken dağın eteğinde kaparinin çiçeği, tomurcuğu ve meyvesi hepsi bir aradaydı. Topladıktan sonra  ablam kavanoza sirkeli salamurasını yaptı. İçerisine bol sarımsak, üzerinede defne yaprağı ve taze nane yaprakları ilave edince aroması çok hoş oluyor.

Kaparinin tomurcukları ve meyvesi gıda sanayisinde, yaprakları, dalları, kökleri, ilaç, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılıyor.

Evlerde de tomurcuğu veya meyvesi salamura veya konserve şeklinde hazırlanabiliyor.
0562100_677683KA

 

 

Sizlerde ister kendiniz yapın ister de hazırını alın, tavuk, balık, et yemeklerinin yanında garnitür olarak, salatalarda, soslarda çeşni olarak rahatlıkla  tüketebilirsiniz.urunler_kapari_01

Kapari uzun zamandır biliniyor ve yetiştiriliyor. Üzerinde bilimsel çalışmalar da yapılıyor. İçerisinde yüksek miktarda  kuersetin ve kaempferol  flovonoidleri bulunuyor.

Flovonoid ailesinden olan kuersetin ve kaempferol  antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir.

İnsan sağlığında, hücre ve DNA hasarının önlenmesinde, kalp-damar hastalığı ve kanser önleyici etkileri başta olmak üzere, antienflamatuar (iltihap önleyici,yangı giderici), antihistaminik (bulantı,deri döküntüsü,kaşıntı, hapşırık, akıntı önleyici),antimikrobial pek çok mucizevi etkileri bulunmaktadır.

Özellikle dağlık bölgede doğada kendiliğinden yetişen kapari bitkisini sağlık için yararı yanında hiçbir kimyasal ilaç kullanılmamış olması da tüketme sebebiniz olabilir.

 

SEMİYE LOGO HD SADECE SİMGE 512pxsemiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu