Makale

Sınav Öncesi Nasıl Beslenmeli?

Bu hafta sonu cumartesi ve pazar günü iki milyonun üzerinde öğrenci üniversite sınavı olan YKS (TYT-AYT)‘ye girecek. Hayatlarını etkileyecek olan bu sınavı , başarılı geçirebilmeleri için beslenmelerinde dikkat etmeleri gereken konuları belirtmeye çalıştım.

Sınav Öncesi Nasıl Beslenmeli?

1. Sınav öncesi ve sınav günü önceden hiç tüketmediğiniz alışık olmadığınız besinleri denemeyiniz.

2. Sınav öncesinde mümkün olduğunca dışarıda yemek yemeyiniz.

3. Sindirim sorunlarına gıda zehirlenmelerine yol açabilecek gıdalardan, açıkta satılan yiyeceklerden uzak durunuz.

4. Sınav öncesi ve sınav günü çok gaz yapıcı (kuru fasulye, barbunya, nohut, lahana, brokoli, bulgur gibi) yiyecekleri tercih etmeyiniz.

5. Sınav öncesi gece, rahat ve iyi bir uyku için; çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri fazla tüketmemeye çalışınız.

6. Sınav öncesi çikolata veya yoğun tatlı içeren yiyecekler tüketmek, ani kan şekeri yükselme ve arkasından düşmelerine neden olur. Bu da konsantrasyonunuzu etkiler.

7. Sınav sabahı kahvaltıda uzun süre tok tutan, kan şekerinde dalgalanmaya yol açmayan, yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, ceviz, badem, fındık tercih edilmeli; yumurta isteğe ve alışkanlığa göre, haşlama veya omlet şeklinde yapılabilir.

Yanında domates, salatalık veya taze veya kuru meyve tüketilebilir.

8. Sınav yeri uzak olup, sabah erken kahvaltı yapan öğrenciler, sınav öncesi yanlarında götürdükleri küçük bir peynirli tost veya ceviz-badem + taze veya kuru meyveyi tüketebilirler.

9. Çok tuzlu ve çok tatlı yiyecekleri tüketmek, susamaya, fazla su tüketmenin de idrara çıkma isteği uyandıracağı unutulmamalıdır.

10. Sınav iki gün olacağından, yabancı dil sınavına girecek olan öğrenciler, pazar günü öğleden sonrada sınava gireceklerinden, öğle yemeğini evlerinden dışarıda yiyeceklerdir. Güvenilir bir yerde, alışık oldukları yiyecekleri tüketmelerini öneririm.

Bu hafta sonu sınava girecek, oğlum Emre’ye, bütün öğrencilere ve ailelerine başarılar dilerim. Allah hepsinin yardımcısı olsun, emeklerini boşa çıkarmasın.

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu