Makale

Su Ve Sağlık

                   
a2e3f1455[1]Su, insan yaşamı için  oksijenden sonra gelen en önemli  öğedir.  Bir insan hiçbir şey yemeden uzun zaman yaşayabildiği halde, su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir. Bu yüzden  suya “yaşam sıvısı” adı da verilmektedir.

İnsan vücudunun su içeriği yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına  ve fiziksel aktiviye  göre  değişir.

Yetişkin insan vücudunun yaklaşık %60’ı , yeni doğan bebeğin vucudunun % 90’ı sudur. Çocukların  vucutlarındaki su oranı daha yüksektir. Yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başlar. Fazla kilosu insanların  vucutlarında, normal kilolulara  göre  daha az su bulunmaktadır.

Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması, metabolizma sonucu oluşan atıkların akciğer ve böbreklere taşınması, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması ve birçok biyokimyasal tepkimeler için suya ihtiyaç vardır.

Yetişkin insan vücudundan günlük  normal koşullarda  yaklaşık, deri yoluyla, terle 500 ml,  akciğerlerle 300 ml,  böbreklerden idrarla 1500 ml,  barsaklardan 200 ml, toplam 2,5 ml sıvı kaybedilir. Bu miktar mevsimlere, aktivite durumuna, hastalık durumuna  ve beslenmeye göre değişim gösterir.

Vucuttaki su miktarının belli oranda tutulması yaşamı etkilediğinden, vücuttan kaybolan kadar su alınması sağlık açısından önemlidir.

Vucuttaki su miktarının  % 10  azalması yaşamı tehlikeye sokar, %20 azalması ise ölümle sonuçlanır.

Susadığımızı nasıl anlarız ? Vucutta suyun azalması,kanın yoğunluğunu arttırır. Kanın yoğunluğunun % 1 artması, hipolalamustaki susuzluk merkezini uyararak susamamıza neden olur. Su içmek için susamayı beklememeliyiz. Aşırı kusma, ishal gibi durumlarda vücuttan su ile birlikte tuz kaybı da olduğundan susama duygusu gelişmeyebilir. Yeterli miktarda su içmeyen insanların idrar miktarı azalır ve  idrar rengi koyulaşır. İdrar renginiz koyu ise vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmiyorsunuz demektir.

Su ihtiyacı nasıl karşılanır? İnsanlar su gereksinimlerini; su dışında, içecekler,  besinler ve metabolizma, olmak üzere üç kaynaktan  da sağlarlar. Yediğimiz besinler ve içecekler  yoluyla da  vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze ve meyvelerin yaklaşık 85-% 90′ı , sudur. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda da su oluşur. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve,  vb. içeceklerle ile de su alırız. Ancak  çay, kahve  gibi içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynağı sayılmazlar.  Çünkü  diüretik (idrar söktürücü) etkilerinden dolayı  idrarla daha fazla su atılmasına  neden olur.  Onun için türk kahvesinin yanında 1 bardak su verilmesinin bir nedeni budur.

Günde ne kadar su içmeliyiz? Besin tüketimi ile vücutta oluşan zararlı maddeleri atmak, vücut sıvı dengesini koruyabilmesi  için , vucuttan kaybedilen kadar sıvının vücuda alınması gerekir.   Buda yetişkin bir insan için  günlük 2000-2500 ml (8-10 bardak) kadardır.   Diyetle alınan enerjinin  her 1 kalorisi  için, yaklaşık 1 gr su alınması gerekir.

Suların sertliği neye bağlıdır? Suların sertliği başta kalsiyum ve bikarbonat iyonları olmak üzere kalsiyum ve magnezyum sülfat, kalsiyum ve magnezyum klorür iyonlarından ileri gelmektedir. Suların sertliği temas ettikleri jeolojik yapıyla ilişkili  olduğundan, yeraltı sularının yüzeysel sulara göre daha sert oldukları söylenebilir. Sert sular sağlık açısından bir risk oluşturmazlar.

Suyun yararları ;İdrar yolu enfeksiyonları,cilt sağlığının korunması,organizmanın  zararlı maddelerden arındırılması, vücut sağlığı için su gereklidir. Su kabızlık için  de önemlidir.Yeterli su vücuda alınmadığında, barsaklardan su geri emilir ve kabızlık oluşur.

Selülit oluşmasını etkileyen etmenlerden birisi de yetersiz su alımıdır.Yeterli su alınmadığında, dolaşım da yetersiz olacağından, ciltte süngerimsi, portakal kabuğu renginde selülitler oluşmaktadır.

Su midede hacim oluşturarak, tokluk hissinin oluşmasına, besinlerin az alınmasına ve metabolizmanın hızlanmasına neden olur. İster kışın  soğuk günleri, ister yazın  sıcak günleri olsun,  her zaman için vücudun normal ısısını  korumak için  de suya ihtiyaç vardır. Sıcak günlerde, vücut terleyerek sıvı kaybını arttırdığından, sıcaklık artışının olduğu   günlerde sıvı tüketiminin arttırılmasına  biraz daha özen gösterilmelidir.

Suyu her zaman görebileceğiniz  bir yerde bulundurmak ve kendinize ait bir su kabının olması,  gün içinde ne kadar su tükettiğimizi bilmenizi sağlar. Sabah kalkıldığında  içilen 1 bardak su, tüm mide ve barsak sisteminin adeta yıkanıp temizlenmesini  de sağlar.

Sağlıklı bir yaşam  için, susamayı beklenmeden su içmeye  özen gösterelim.

 

Semiye Tosunkaya semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı