Makale

Tarçın ve Sağlık

Tarçın

 Tarçın (Cinnamomum); Defnegiller familyasından yaprak dökmeyen aromatik kokulu bir ağaç cinsidir. Ana vatanı, Güney ve Güney Doğu Asya’dır. Uzun yıllar bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Bilinen en eski baharatlardan birisidir. tarcin-nerede-yetisir[1]Ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı ayrıldıktan sonra iç kabuğun kurutulup öğütülmesiyle toz tarçın elde edilir. Kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir.

Tarçında (uçucu yağlar, fenolik bileşikler gibi) değişik oranda yaklaşık 72 farklı bileşik tesbit edilmiştir. Piyasada genellikle Çin tarçını ve Seylan tarçını olmak üzere iki tür tarçın bulunmaktadır. Çalışmalarda her iki tarçınında tüketiminin güvenli olduğu belirtilmektedir. Tarçınla ilgili yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. En önemli özelliği içeriğinde bulunan sinamaldehit etken maddesinden dolayı kan şekerini ve kolesterolü düşürmesidir. Sinamaldehit, Çin tarçınında daha yüksek oranda bulunmaktadır.

Seylan tarçını ise yüksek aroması nedeniyle daha çok gıda sanayisinde kullanılır. Araştırmaların çoğunluğu, tarçının kan şekerine etkisi üzerinedir.Tarçının; insülin salınımını – insülin duyarlılığını arttırdığı deneysel çalışmalarda ortaya konulmuştur. Özellikle insüline bağlı olmayan diyabetli kişilerde günlük 3-6 gr tüketildiğinde kan şekeri, kan yağları üzerine olumlu etkisinin olduğu gösterilmiştir. Tarçının içeriğindeki sinamaldehit, antibakteriyal ve antifungal etki de göstermektedir. İçerdiği fenolik bileşiklerden dolayı da antioksidan etkisinin olduğu ve buna bağlı olarak antikansorajen etkisinin varlığı belirtilmektedir.

Tarçın türlerinin içerisindeki etken maddeler ve miktarları birbirlerinden farklı olduğundan, kan şekeri üzerine bir etki için Çin tarçını tercih edilmelidir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda, çay veya gargara olarak kullanmak için seylan tarçını kullanılmalıdır.Tarçın açıkta bekletildiğinde veya kurabiye gibi yiyeceklerin içerisinde pişirildiğinde kayıplar olacağı bilinmelidir. Tarçın, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlar yapabilmektedir. Yapılan çalışmalar tarçının uzun süre aşırı miktarda (700 mg/kg üzerinde) kullanılması durumunda yan etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Gebe ve emzikli kişilerin kullanmasıyla ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden özellikle gebe kişilerin kullanmaması daha uygundur. Tarçının en uygun kullanımı ana öğünlerle beraber tüketimidir. Kan şekeri dengesi bozuk olan kişiler yanında sağlıklı kişilerde, günlük yaşamlarında kan şekerini dengelemek için yedikleri meyvelerin üzerine, içtikleri sütün içine toz tarçın serpebilir, içilen bitki çaylarına veya suya kabuk tarçın koyabilirler.

166227__cup-of-tea-cinnamon-lemon_p[1] Tarçın çayı; Yarım veya bir gram kabuk tarçın parçalanarak kaynatılmış sıcak su içerisinde 15 dakika kadar demlenmesi için bekletildikten sonra içilir. Günde 3-4 fincana kadar tüketilebilir.   semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu