Makale

Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

 

625563_238504299623765_1358498681_n

       Yazın sıcakların en yoğun olduğu aylar aynı zamanda pek çoğumuz için izin tatil dönemine denk geliyor. Aşırı sıcaklar ve yüksek nem  sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle risk altında olan çocuklar, yaşlılar, hamileler ve sağlık sorunu olan kişiler bu durumdan çok fazla etkileniyor. Bu kişilerin çok daha fazla  dikkatli olmaları  gerekir.

Vucut direncimizi arttırmak için ısı ve nemin yüksek olduğu günlerde yediklerimiz ve içtiklerimize biraz daha özen göstermek besin seçiminde bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Yazın terle birlikte vücuttan su ve mineral kaybı artmaktadır.  Yaşamın devamı için hayati öneme sahip olan suyun  vücudumuzdan  kaybı durumunda ciddi sağlık sorunları  ortaya çıkabilir. Vucuttaki su miktarının  % 10  azalması yaşamı tehlikeye sokarken, %20 azalması ise ölümle sonuçlanabilir. Metabolizmanın düzenli çalışabilmesi, dinç ve dinamik olmak için, kaybedilen sıvının ve minerallerin yerine konulması  gerekir.

Vucudu susuz bırakmamak için susamayı beklemeden belirli aralıklarla su tüketmeye özen gösterilmelidir.  Yaş ve cinsiyete göre değişmekle birlikte günlük 2-2.5 litre su tüketmek, spor aktivite durumunda miktarı arttırmak gerekir. Aşırı sıcaklar  ve yüksek nem, kişilerde halsizlik bitkinlik isteksizlik uykusuzluk gibi sorunların yaşanmasına da neden olabildiğinden, kişiler sağlık ve beslenmeleriyle ilgili konularda umursamaz  olabilirler. Sıcağın olumsuz etkilerine karşı  su ve sıvı tüketiminin, yaşamsal önem taşıdığı unutulmamalıdır.

meyveler_2images (10)Taze sebze ve meyveler de yapısında bulundurdukları su nedeniyle,  günde üç ila beş porsiyon kadar mevsiminde olan sebze ve meyvelerden  tüketmek sıvı ihtiyacımızın bir kısmını karşılar. Gazlı, kafeinli  ve alkollü içecekler vücuttan sıvı atımını arttırdığından mümkün olduğunca uzak durulmalı veya sınırlandırılmalıdır.

Suyun yerine ayran_6672e578-6d3a-4dc6-a40c-0bdb848eed2d_2hiçbir içeceğin geçemeyeceği unutulmamalı, ancak ayran, kefir, az şekerli  limonata, soğuk veya sıcak bitki çaylarına (tansiyon  sorunu yoksa günde 1-2 bardak soda) yer verilebilir. semiyetosunkaya.com

Semiye Tosunkaya

1963 yılında Muğla, Ortaca’da doğdum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayarak "uzman diyetisyen" ünvanımı aldım. 2013 yılından itibaren Muğla, Ortaca'da ESAS Beslenme ve Diyet Danışmanlığı'nda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu