Vücut Kompozisyon Analizi ve ESAS Beslenme & Diyet Merkezi’ndeki Uygulamalar

VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZ CİHAZI İLE HANGİ ÖLÇÜMLER YAPILIR?

Toplam vücudun analizi ve 5 ayrı bölgenin (kolların bacakların ve gövdenin ) yağ oranı yağsız kütle ve kas ağırlığı (yağ kaybı / kas kazanımı oranını) ölçümleri yapılır.

VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZİ NEDEN YAPILMALIDIR?

Bu test sayesinde yağ/ kas dengenizi  kontrol edebilirsiniz. Yağlanmaların hangi bölgelerde olduğunu, beslenme tarzınızın ve yaptığınız diyetin doğru bir diyet olup olmadığını anlayabilirsiniz. Diyet yaparken amaç, kas dokusunu koruyarak  yağ dokusunu azaltarak kilo vermektir. Ancak hatalı yapılan diyetler vücudunuzda kas kaybına neden olur.

ESAS BESLENME VE DİYET MERKEZİ’NDE İLK GÖRÜŞME

Fotoğraf0343 İlk görüşmede sizi tanımak adına, Uzman Diyetisyen Semiye Tosunkaya’nın kendi deneyim ve tecrübeleriyle hazırladığı danışan değerlendirme formu doldurulur. Doldurulan formla birlikte kişinin sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, besin seçimi, tüketimi, yaşam tarzı, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut ağırlığı durumu, yapılan analiz sonucu, vücut kompozisyonu ile birlikte  değerlendirilir. Değerlendirme sonrası kişinin yaşam tarzına uygun, her zaman kolayca ulaşabileceği uygun yiyeceklerden oluşan beslenme programı birlikte hazırlanır. Beslenme programının nasıl uygulayacağı hakkında kişiye detaylı bilgi verilir. İlk görüşme yaklaşık bir saat sürer.

ESAS BESLENME VE DİYET MERKEZİ’NDE SONRAKİ GÖRÜŞMELER     

Kontrollerde vücut kompozisyonu analizi tekrarlanır. Beslenme programının vücut kompozisyonuna olan etkisi değerlendirilir. Vücut ağırlığı, vücut yağ dokusu, kas dokusunda meydana gelen değişimler ve diğer parametrelere   göre beslenme programı tekrar düzenlenir. İstenilen vücut ağırlığına ulaşıldıktan sonrada kilo koruma programıyla kişinin daha sonra tekrar kilo alması engellenir. 

VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZ CİHAZI İLE YAPILAN ÖLÇÜMLERTANİTA

Toplam Vücut Ağırlığı (kg), Body Mass Index (Beden Kitle İndeksi), Vücut Yağ Oranı (%), Vücut Yağ Kütlesi (kg),Vücut Yağsız Kütlesi (kg), Protein bilgileri (kg), Mineral bilgileri (kg), Empedans (ohm), Vücut Sıvı Oranı (%), Bölgesel Kas Ağırlığı (kg), Bel ve Kalça Oranı, Kemik Mineral Ağırlıkları (kg), Bazal Metabolizma Hızı Bilgileri (kcal),Beden Yoğunluğu,İdeal Kilo (kg), Obezite Derecesi (%), Kişi için İdeal Değerler ile kıyaslama (Kilo, Yağ, Yağsız Ağırlık, BMI, Bel-Kalça, Sıvı, Protein, Mineral, Beden Yoğunluğu), Vücut Tipi, Soft Lean Mass (kg),

  • İskeletsel Kaslar (kg),
  • Toplam Sıvı Miktarı (kg),
  • Metabolizma Yaşı
  • İç Organlar Çevresi Yağlanma Ratingi (Visceral Fat)
  • Biyoelektriksel Empedans Analizi; vücutta bulunan yağ ve kas dokusunun elektriğe gösterdiği direnç temeline dayanır. El ve ayakların uygun noktalarına verilen akımın bütün vücuda verilmesi ile yapılır.

Ölçüm sonuçlarının doğru yansıtması için, ölçüm yapılacak kişinin 24 saat öncesinde ağır fiziksel aktivite yapmaması, 24 saat öncesi alkollü içecek, 4 saat öncesi çay kahve içmemiş olması, 3 saat öncesi yemek yemeyi bırakmış olması, üzerinde metal eşya olmaması gerekmektedir.

Başa dön tuşu