Vücut Kompozisyon Analizi Ve ESAS Beslenme & Diyet Merkezi’ndeki Uygulamalar

       VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZ CİHAZI İLE HANGİ ÖLÇÜMLER YAPILIR ?

       Toplam vücudun analizi ve  5 ayrı bölgenin (kolların bacakların ve gövdenin ) yağ oranı yağsız kütle ve kas ağırlığı ( yağ kaybı / kas kazanımı oranını ) ölçümleri yapılır.
      VÜCUT KOMPOZİSYON ANALİZİ NEDEN YAPILMALIDIR ?
       Bu test sayesinde yağ/ kas dengenizi  kontol edilebilirsiniz. Yağlanmaların hangi bölgelerde olduğunu, beslenme tarzınızın ve yaptığınız diyetin doğru  bir diyet olup olmadığını anlayabilirsiniz.Diyet yaparken amaç, kas dokusunu koruyarak  yağ dokusunu azaltarak, kilo vermektir. Ancak hatalı yapılan diyetler vücudunuzda  kas kaybına neden olur.
ESAS BESLENME VE DİYET MERKEZİNDE İLK GÖRÜŞME
 
Fotoğraf0343        İlk görüşmede sizi tanımak adına,Semiye Tosunkaya’nın kendi deneyim ve tecrübeleriyle hazırladığı danışan değerlendirme formu  doldurulur. Doldurulan formla birlikte kişinin sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, besin seçimi, tüketimi, yaşam tarzı, fiziksel aktivite düzeyi ve vücut ağırlığı durumu, yapılan analiz sonucu, vücut kompozisyonu ile birlikte  değerlendirilir. Değerlendirme sonrası kişinin yaşam tarzına uygun, her zaman kolayca ulaşabileciği uygun yiyeceklerden oluşan beslenme proğramı birlikte hazırlanır. Beslenme proğramının nasıl uygulayacağı hakkında kişiye detaylı bilgi verilir. İlk görüşme yaklaşık bir saat sürer.
      ESAS BESLENME VE DİYET MERKEZİNDE SONRAKİ GÖRÜŞMELER
      Kontrollerde vücut kompozisyonu analizi tekrarlanır. Beslenme proğramının vücut kompozisyonuna olan etkisi değerlendirilir. Vücut ağırlığı, vücut yağ dokusu, kas dokusunda meydana gelen değişimler ve diğer parametrelere   göre beslenme proğramı tekrar düzenlenir. İstenilen vucut ağırlığına ulaşıldıktan sonrada kilo koruma proğramıyla kişinin daha sonra tekrar kilo alması engellenir.
 VUCUT KOMPOZİSYON ANALİZ CİHAZI İLE YAPILAN ÖLÇÜMLERTANİTA
Toplam Vücut Ağırlığı (kg),Body Mass Indeks,Vücut Yağ Oranı (%),Vücut Yağ Kütlesi (kg),Vücut Yağsız Kütlesi (kg),Protein bilgileri (kg),Mineral bilgileri (kg),Empedans (ohm),Vücut Sıvı Oranı (%),Bölgesel Kas Ağırlığı (kg),Bel ve Kalça Oranı,Kemik Mineral Ağırlıkları (kg),Bazal Metabolizma Hızı Bilgileri (kcal),Beden Yoğunluğu,İdeal Kilo (kg),Obezite Derecesi (%),Kişi için İdeal Değerler ile kıyaslama (Kilo,Yağ,Yağsız Ağırlık,BMI,Bel-Kalça,Sıvı,Protein,Mineral,Beden Yoğunluğu),

Vücut Tipi,

Soft Lean Mass (kg),

İskeletsel Kaslar (kg),

Toplam Sıvı Miktarı (kg),

Metabolizma Yaşı

İç Organlar Çevresi Yağlanma Ratingi (Visceral Fat)

Biyoelektriksel Empedans Analizi; vücutta bulunan yağ ve kas dokusunun elektriğe gösterdiği direnç temeline dayanır. El ve ayakların uygun noktalarına verilen akımın bütün vücuda verilmesi ile yapılır.

Ölçüm sonuçlarının doğru yansıtması için, ölçüm yapılacak kişinin 24 saat öncesinde ağır fiziksel aktivite yapmaması, 24 saat öncesi alkollü içecek , 4 saat öncesi çay kahve içmemiş olması, 3 saat öncesi yemek yemeyi bırakmış olması, üzerinde metal eşya olmaması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı